İlköğretim Haftası Nedir?

Advertisement

İLKÖĞRETİM HAFTASI NEDİR?

Okula yeni başlayan küçük çocuklar için oldukça önemli olan ilköğretim haftası, onların okula ilk başladığı haftaya verilen isimdir. İlköğretim haftası, çocukların okula alışması için görülmekte olan bir dönemdir. Bu hafta boyunca okulda çocuklara çeşitli etkinlikler düzenlenir ve şarkılar, eğlenceler gibi pek çok faaliyet ile çocukların okula rahat ayak uydurabilmeleri için çalışılır. İlköğretim haftası kutlamalarının tam amacını açıklamak gerekirse; küçük çocukların okula alıştırılması ve uyum sağlayabilmesi için kutlanır ve bu haftanın çocuklar için eğlenceli olsa da öğretmenler ve veliler için oldukça zorlu bir hafta olduğu bilinmektedir.

Tüm çocukların hayatı boyunca alacağı eğitimin ilk adımı olan ve yaşamı boyunca hayatının temelini oluşturacak olan ilkokul hayatının bilinçli bir şekilde devam edebilmesi için, ilk adım çocuğun okulunu sevmesidir. Bu sebeple ilköğretim haftası onların hayatında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Her sene okulların ilk açıldığı haftada yani Eylül ayının üçüncü haftasında kutlanmakta olan ilköğretim haftası, özellikle okulun önemini ve değerli bir yer olduğunu aktarabilmek için kutlanır.  Öğrencilere, okuyup yazmanın ne kadar önemli olduğu, dergilerde, radyolarda, televizyonlarda ve gazetelerde bir hafta boyunca anlatılır ve okul sevdirilmeye çalışılır. Okul olmayan ilçelere ve köylere okul açmak için gerekli atılımlar yapılır ve eğitimde ilköğretimin ne kadar önemli olduğundan bahsedilir.

İlköğretim Haftası Neden Önemlidir?

Okullarımızın tümünde okullar açıldıktan sonra kutlanmakta olan ilköğretim haftası, genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı konuşma ile başlar. Tüm okullarda belli başlı törenler yapılır. İlk olarak okul müdürünün konuşma yaparak başladığı haftaya, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin konuşmaları ile devam edilir. Bu konuşmalar genellikle öğretimin değeri, eğitimin ne kadar önemli olduğu ve okulun yararları konusunda olmaktadır. En çok üzerinde durulan konulardan bir tanesi okuma ve yazma bilmenin önemidir. Okula yeni başlayan öğrenciler eğer isterlerse, okulla ilgili düşüncelerini anlatabilirler.

Gerçek bir birey olabilmek ve hayatta bir yerlere gelebilmek adına bütün bireylerin okuma yazma bilmesi bugün ki hayat şartlarında mecburi bir halalmaya başlamıştır. Çünkü hayatta bilmediğimiz her şeyi öğrenmemize imkân sağlayan tek şey okumak ve eğitim almaktır. Çünkü çoğu kişi için okumak, dinlemekten daha kalıcı olan öğrenme şeklidir. Kişilerin kendisine, ailesine ve çevresine faydalı olabilmesi için öncelikli şart okumaktır. Çünkü genellikle okuma ve yazma bilmeyen kişilerin çok bilgili bireyler olduğu düşünülmez.

İlköğretim Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Tüm okulların, açıldıktan sonra kutlamaya başladığı ilköğretim haftası, genellikle bütün okullar aynı zamanda kutlayabilsin diye resmi olarak okulların açıldığı hafta kutlanır. Bu resmi tarih genellikle eylül ayının 2. Ya da 3. Haftasına denk gelmektedir. Bu sebeple net bir tarihi yoktur.  Hem devlet okullarında hem de özel okullarda birden fazla etkinlikle ve neşe içerisinde kutlanır.

Advertisement

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.