İlköğretim haftası ile ilgili yazı

Advertisement

ilkogretim_haftasiİlköğretim haftası okulların açıldığı ilk hafta kutlanan, önemini vurgulamak için okullarda şiirlerin okunduğu basit ama tatlı etkinliklerin düzenlendiği bir haftadır.

Ülkemizde zorunlu olan ilköğretim yavrularımızın ilk bilgilerinin aldıkları, dimağlarının genişlediği akranları ile sosyal kaynaşmanın yaşandığı öğretim dönemidir. Çocuklarımızın kişiliklerinin oturmaya başladığı ve hayata dair bilgilerinin önemli bir kısmını edindiği bu yıllar çoğumuzun en güzel yıllarıdır.

İlköğretim çağı çocuklarının anıları saf ve unutulmazdır. İlk aşklar bu çağlarda yaşanır, ilk deneyimler bu yaşlarda tecrübe edilir.

Çocuğunun okula başlaması her veli için unutulamaz ve en önemli deneyimlerden biridir. Daha dün emekleyen bebeğin şimdilerde okul forması giymiş halde elinde çanta ile okulun yolunu tutması gurur duyulacak sevindirici bir manzaradır. İlk harflerin öğrenilmesi, ilk çizgiler, ilk okul yaramazlıkları, ilk ödevler, ilk cezalar, ilk çarpım tablosu ezberleme deneyimleri…

Herkes için bu dönem gayet özeldir, aynı zamanda eğitim kariyeri ve kişiliğin oluşması için uygun adımların atılma zamanıdır.  İyi okul seçimleri, iyi öğretmen seçimleri, ideal ders çalışma taktikleri velilerin gündemlerinden eksilmez bu yıllarda.

İlk edinilen bilgi ve deneyimler sonraki hayatlar için belirleyici olacaktır. Bunun farkında olan veli ve öğretmenler bazen aşırıya kaçabilmektedir. Öğrencilerini ödeve boğan öğretmenler ve çocuğuna ders çalışma disiplini edindirmek için onu asosyal hale getiren veliler bunun uç ve kötü örnekleridir. Aynı şekilde “su akar yatağını bulur” felsefesi ile hareket eden veliler daha sonra ekmedikleri tarlalardan ürün beklediklerinde hüsrana uğramaktadırlar.

İlköğretim haftası yaşanan ilkler nedeniyle tecrübesizlere tecrübe edindirmek, eğitimin önemini ve bu süreçte hangi davranış şekillerinin doğru, hangilerinin yanlış olduğunu vurgulamak ve öğrenci, öğretmen  ve velileri yeni başlayan eğitim öğretim yılına hazırlamak açısından önemlidir.

Bir çok öğrenci şiir yazma ve okuma deneyimini bu haftada yaşar. Yapılan etkinlikler doğru zannedilen yanlışların göz önüne serilmesi ve uzun eğitim maratonunda doğru adımlar atılmasını sağlar.

İlköğretim haftasının eğitim öğretim sezonunun ilk hafta yapılması manidardır. Böylece yaz rehaveti şenliklerle ve farkındalık faaliyetleri ile atlatılması sağlanır. Sezon başında bu tür bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ilerleyen hafta ve aylarda doğru adımların atılması ve öğretimin kolaylaştırılması açısından önem ifade etmektedir.

Bu hafta kendini eğitime adamış öğretmen camiasının sorunlarını gözden geçirmek ve kemikleşmiş eğitim sorunlarına neşter atmak açısından da fırsat oluşturabilir. Bu konuda ilk akla gelen sorun eğitim ve sınav sisteminin çok sık değişmesi ve öğrenci ve öğretmenlerde adaptasyon sorunu oluşturmasıdır. Aynı zamanda eğitim kalitesinin artırılmasını ders sayısının artırılması veya müfredatın şişirilmesi demek olmadığını da vurgulamak gerekir.

Öğrencileri derse, ödeve boğmanın kaliteyi artırmayacağı, onları daha eğitimli yapmayacağı, tam aksine eğitimden soğutacağı açıktır. Bu faktörler bir süredir ele alınmakta ve alternatif eğitim modelleri masaya yatırılmaktadır.

Advertisement

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.