İlköğretim Haftası

Advertisement

İlköğretim Haftası

ilkogretim_haftasiKendimize, vatanımıza, ailemize yararlı olmanın ilk yolu okumaktan geçer. Ancak okuyan bir insan bilgili olur ve doğru olanın ne olduğunu anlayıp problemlere çözümler getirebilir. Atatürk’ün de dediği gibi çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmek bilimsiz ve ilimsiz olamaz.

İlköğretim bilindiği gibi temel öğrenim seviyesidir. T.C Anayasası’na göre ilköğretim parasız ve zorunludur. 4+4+4 eğitim sistemi ile zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmıştır. Okulların açıldığı ilk hafta İlköğretim Haftası  olarak kutlanmaktadır. Bu uygulama ilköğretimin zorunlu hale getirildiği yıldan beri devam etmektedir

İlköğretim haftası amacından dolayı genellikle okullarımızda kutlanır. Okulun ilk açıldığı hafta törenler ve gösteriler düzenlenir. Törenin başlangıcında okulun müdürü İlköğretim Haftası ile ilgili yazılar okuyarak öğrencileri bilinçlendirir. Öğrencilerden İlköğretim Haftası ile ilgili şiirler yazmaları istenir. Okula yeni gelen öğrencilere okulu sevdirmek için İlköğretim Haftası ile ilgili güzel sözler okunur. Kısacası bu hafta ilköğretimin öneminin öğrencilere anlatılması için yaratılmış bir haftadır.

Advertisement

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.